Historie

Po povodni v roce 2002, kdy byl podzemní sál a přilehlé prostory zatopeny povodní, která zničila i veškeré vybavení včetně technické infrastruktury, provozoval nájemce „Domoviny“ ještě nějakou dobu nepoškozenou část budovy. Lidové bytové družstvo Praha 7 (LBD7) jako vlastník muselo zahájit komplexní rekonstrukci všech zasažených prostor a opravu prostor i ve vyšších patrech budovy.

V průběhu let 2007 – 2010 byly provedeny rozsáhlé opravy a rekonstrukce: – fasády včetně oplechování, střech a hromosvodů, odvlhčení zdiva elektroosmózou a sanačními omítkami, terénní úpravy pozemků, – nově byla instalována schodišťová plošina pro imobilní osoby, – bylo nově vybudováno sociální zařízení k sálu v podzemním podlaží a rekonstruováno v horních patrech budovy, – byla kompletně obnovena elektroinstalace, EPS spolu s regulací OTK, instalovány rozvody pro veškeré síťové a ostatní nízkonapěťové rozvody, dálkové vytápění v celém objektu, měření a regulace VZT a vytápění, – byly provedeny další interiérové úpravy – broušení dlažby ve foyer a schodiště, výmalba celého objektu, nová podlaha a podhledy s osvětlením v sálu v podzemí, výměna a repase všech oken a dveří, nové podlahy a osvětlení v prostorách bývalé kuchyně, ….

Po provedené rekonstrukci hledalo LBD7 generálního nájemce celého objektu, ale při dlouhodobě se zhoršující ekonomické situaci se takového nájemce nepodařilo nalézt. Protože „Domovina“ je obklopena obytnými domy, je výběr nájemce ovlivněn a omezen také tím, že není možné v nadzemních patrech budovy provozovat příliš hlučné činnosti a LBD7 přitom chce zachovat z velké části původní smysl využití, tj. pro kulturu a sport.

Celý objekt dnes nese název Kulturní zařízení Domovina (KZ Domovina).

Sál o velkosti cca 5 000 m3 má vynikající akustické parametry pro nahrávání klasické hudby a pro tyto dispozice umožňuje nahrávání od nejmenšího nástrojového obsazení až po velké orchestry.

Od 70 let minulého století zde vznikaly slavné nahrávky s předními světovými umělci, např. s V. Talichem, V. Neumannem, J. Bělohlávkem, L. Peškem, J. Sukem, R. Firkušným, V. Hudečkem, I. Ženatým, I. Klánským, P. Šporclem, J. Bártou, K. Englichovou, J. Hosprovou atd.. Z orchestrů zde nahrávají nebo nahrávaly svá CD a SACD např. Pražský komorní orchestr, Pražská komorní filharmonie, Sukův kom. orchestr, Musica Bohemica, Smetanovo kvarteto, Pražákovo kvarteto, Kvarteto Pavla Haase, Kocianovo kvarteto, Talichovo kvarteto apod. Tyto nahrávky jsou pořizovány pro největší světová vydavatelství např. Supraphon, SONY Music, Deutsche Grammophon, Decca records, Harmonia Mundi, Praga, BMG Ariola, Nippon Columbia, Naxos, ARCO DIVA, Studio Matouš …
Zvukovými režiséry jsou pan Václava Roubal (vaclav.roubal@volny.cz) a pan Karel Soukeník (soukenik.karel@quick.cz).

Ohledně provozu ostatních prostor představenstvo LBD7 proto rozhodlo, že jejich provoz budou zajišťovat sami pracovníci družstva ve spolupráci s ostatními dodavatelskými firmami (catering, ozvučení, osvětlení, úklid, …).

Prostory využívá Úřad Městská část Prahy 7 pro setkávání se seniory nebo pro svoje sportovní aktivity, pořádají se zde společenské akce, školení, přednášky, výstavy, besídky, svatby, schůze, v KZ Domovině byly již několikrát natáčeny scény k filmům atd. – viz fotogalerie.